Úton lévő ifjúság – Youth on the move
Erasmus+ Nemzetközi Ifjúsági Csereprogram, 2022. – Felsőtárkány
Az ’Úton lévő Ifjúság’ elnevezésű ifjúsági csereprogramon a résztvevő fiatalok a mobilitáshoz kapcsolódó hasznos ismereteket szerezhettek, digitális, nyelvi és egyéb szakmai kompetenciákat sajátíthattak el.
A projektünk alapötletét az ifjúság mobilitási lehetőségekben rejlő potenciál kiaknázása adta. A különböző kultúrák találkozása, más országok megismerése, az egymástól való tanulás és közös élmények szerzése mind-mind elengedhetetlenek ahhoz, hogy az európai fiatalság sokkal elfogadóbbá váljon, a multikultúrára való nevelés érvényesülhessen és olyan kompetenciák alakulhassanak ki, amelyek előmozdítják egy élhetőbb Európa létrejöttét és hosszú távon segítik a hátrányosabb helyzetben lévő térségek/országok felzárkózását. Ezen célokat szem előtt tartva, az alábbi témák kerültek fókuszba a csereprogram ideje alatt:
I. Munkavállalás miatti utazás
II. Tanulás céljából való utazás
III. Szabadidő eltöltése miatti utazás
A projektünk résztvevői nemformális programelemek keretében szerezhettek felhasználható tudást és kompetens ismeretanyagot a mobilitás témaköreiben. A színes és változatos programok hozzásegítették a fiatalokat, hogy a későbbiekben sokkal magabiztosabban, kényelmesebben, de mégis következetesen szervezhessék meg utazásaikat, felkészülve az esetleges nem várt eseményekre is. Továbbá a közös foglalkozások során nagyon hasznos ismereteket/tapasztalatokat/új motivációkat szerezhettek – akár egymástól is – amelyekre alapozva a tanulási- vagy munkavállalási célú mobilitási terveiket/álmaikat bátrabban megvalósíthatják a jövőben. Mindez hozzájárul egy nyitott szemlélettel rendelkező, elfogadó, céltudatos európai ifjúság létrejöttéhez.
Tapasztalatok, eredmények:
A projekt céljainak megfogalmazásakor az ERASMUS+ fő célkitűzéseihez való illeszkedést is célul tűztük ki, melyek a projektünk tekintetében a következők:
- a foglalkoztathatóság és a karrierlehetőségek javulása
- nagyobb fokú önállóságra nevelés és az önértékelés javulása
- az interkulturális tudatosság fejlődése
- a motiváltság növekedése
A csereprogram megvalósulását követően, a visszajelzések és eredmények feldolgozását követően kijelenthető, hogy a projektünkben megfogalmazott célokat hiánytalanul sikerült elérni. A projekt témaköreit tekintve a résztvevő fiatalok többsége számára a tanulási céllal történő utazás volt a legaktuálisabb. Szinte kivétel nélkül mindenki nagyon jó lehetőségnek tartja, és sokan szeretnének a jövőben élni is ezzel a lehetőséggel. De volt több olyan résztevő, akinek a hosszú távú konkrét tervei között szerepel a külföldi munkavégzés, éppen ezért nagyon örült, hogy olyanokkal is beszélgethetett, akinek több éves tapasztalata volt ilyen téren. A szabadidős utazás/nyaralás témaköre volt a legkönnyedebb, az ehhez a témanaphoz kapcsolódó programelemeket élvezték az egyik legjobban a résztvevők. Habár a többségnek nem volt eddig lehetősége a résztvevő fiatalok közül egzotikus vagy valamilyen szempontból különleges külföldi nyaralásra, azért mindenkinek van egy olyan álomhelyszíne egy távoli országban, ahová szeretne eljutni. Egy ilyen hosszú, és akár a világ egy másik felén lévő országba történő utazás pedig nagyon sok szervezést és odafigyelést kíván. A fiatalok nagyon élvezték és egyben érdekes felfedezés is volt a többség számára, hogy olyan dolgokra is szükséges gondot fordítani, hogy egy távoli országban milyen gesztusokat teszünk, hiszen ami számunkra a tisztelet jele, lehet hogy máshol sértésnek számít.
A nyelvi- és digitális kompetenciafejlesztésre fókuszáló programelemek a csereprogram ideje alatt szintén nagyon közkedveltek voltak, a fiatalok élvezték ezeket. A többség le is töltötte telefonjára egy-egy olyan applikációt, amelyeket a projekt ideje alatt ismert meg, és úgy gondolta, hogy a jövőben nagyon hasznos lesz majd számára egy-egy utazása során. A nyelvi kompetenciafejlesztés pedig szintén olyan jól sikerül, hogy a csereprogram második felétől kezdve reggelente a fiatalok viccesen, az újonnan tanult idegen kifejezésekkel köszöntötték egymást.
A pozitívumokon kívül szükséges megemlíteni azokat az elért eredményeket is, amelyek túlmutatnak az eredetileg kitűzött célokon. Mindez pedig egy nagyon sajnálatos eseményből fakad, amely nem más, mint az ukrán-orosz háború. A háborús helyzet pedig abból a szempontból kapcsolódott projektünk témaköreihez, hogy meg kell említeni a háború miatt utazni/menekülni kényszerülők tömegeit is. Ez a sajnálatos esemény borzasztó helyzetet teremtett Ukrajnában, amely miatt a szomszédos országoknak (projektünkben érintett Szlovákia, Románia és Magyarország is) szembesülniük kellett a menekülők tömegeivel is, akik között volt, aki egy táskával, bőrönddel felpakolva tudta elhagyni az országot, hátrahagyva mindent. A befogadó országok mindegyike (a projektben érintetteken kívül is) humanitárius segítséget nyújt a menekülőknek. Mivel minden partnerország érintett volt ilyen-vagy olyan szempontból az eseményekben, így szükséges volt erről a sajnálatos eseményről – a bármiféle veszélyhelyzet miatt kialakuló mobilitás (menekülés, elutazás) témakörét is bevonni projektünkbe.
Összességében elmondható, hogy minden résztvevő fiatalnak sikerült olyan ismereteket elsajátítania, amelyek a jövőbeli céljaik elérésében segíthetik őket. Természetesen nem lehet megfeledkezni arról sem, hogy a programok ideje alatt új ismeretségek, barátságok köttettek, amelyek átnyúlnak a határokon, elősegítve a kulturális sokszínűség elfogadását, egy aktív európai fiatalság létrejöttét.
Molinó