Kis-SEB-ség – Nemzetközi Ifjúsági Csere Erasmus+
2021. október, Felsőtárkány
A megvalósult pályázati projekt címe: „Kis-SEB-ség”
“Csak akkor tudjuk meg, kik vagyunk, ha kiderítjük, honnan jöttünk”
Projektünk célja egy 10 napos Ifjúsági Csere megvalósítása volt, négy ország (Magyarország, Románia, Szlovákia, Ukrajna) fiataljainak a bevonásával. A program központi témája a kisebbségek helyzete, lehetőségei ez Európai Unióban.
Korábbi ifjúsági cseréinken tapasztalataink azt mutatták, hogy a fiatalok jelentős része szinte napi szinten szembesül a téma fontosságával, nagyon sokat hallanak, olvasnak róla, és sok esetben saját bőrükön tapasztalják meg a kirekesztés, az elutasítás negatív hatásait. Az azonban már több esetben kiderült, hogy nem tudják, hogy a számtalan forrásból származó információ közül melyek azok a hírek, amik valósak és melyek azok, amik nem.
Projektünk célja az volt, hogy a résztvevő fiatalokkal közösen keressünk útmutatást a migráció, az elvándorlás, a kisebbségi élethelyzetek megértésére, megismerésére, valamint a környezetükben felmerülő kulturális vagy vallási eltérések elfogadására.
Ahogyan azt ifjúsági cserénk címe is sugallja (Kis-SEB-ség) megpróbáltuk a mindennapjaink során lezajló migrációs folyamatokat feldolgozni oly módon, hogy elemeztük az eddig Európába érkezett csoportok, népek integrációjának sikerességét, milyenségét. Megvizsgáltuk a romák és más kissebségek témakörét valamint az EU állampolgárságot, EU tudatosságot és demokráciát. Ezt azért tartjuk fontosnak, mert az Európai Unió fennmaradásának és megerősödésének szerves részét képezi, hogy az itt élő nemzetek, népek egymást elfogadva tudjanak együtt élni.
Úgy érezzük, hogy a felmerült téma olyan szükségleteken alapszik, melyet a fiatalok nem csupán a média torz tükrén keresztül ismertek meg, hanem napi szinten része az életüknek, érdekli és foglalkoztatja őket. Ezért is jutottunk arra a közös döntésre, hogy mindenképp érdemes lenne ezt az érzékeny és sok terhet magán hordozó témát együtt, egymás tudásából és tapasztalataiból építkezve feldolgozni.
A program során fejlesztendő legfontosabb kompetenciák a következők voltak:
1. A személyes, a szociális és a tanulás elsajátítására vonatkozó kompetencia
2. Állampolgári kompetencia
3. A kulturális tudatosság és kifejezőkészség kompetenciája
Összességében elmondhatjuk, hogy a megvalósított Ifjúsági Csere nem csak az Erasmus+ prioritásaihoz illeszkedett, hanem egy olyan egymás kölcsönös elfogadásán alapuló programot eredményezett, amely a későbbiekben a partnerszervezetek további együttműködését eredményezi. A résztvevő fiatalok nem csak egymás kultúráját, szokásait ismerték meg, hanem tartós barátságok, kapcsolatok születtek.
Logó és Molinó